Diablo D0641A 6-1/2" x 40 Tooth Finish/Trim Saw Blade
Ideal for: Smooth finish crosscuts in hardwood, softwood, or plywood View More
In stock
Product Code
D0641A
$15.63
Diablo D0641A 6-1/2" x 40 Tooth Finish/Trim Saw Blade
Diablo Finish blades are the perfect choice for excellent rips and crosscuts using a portable saw. They deliver a smoother edge than framing blades, but still provide an excellent combination of cutting speed and long life. A great choice for jobsite finish cuts in 1X, decking, fencing, fascia and plywood.
Features:
- TiCo Hi-Density Carbide specifically designed for each application to provide maximum performance and cutting life
- Super thin laser cut kerf gives extremely fast, durable, and clean cuts
- Laser-cut stabilizer vents trap noise and vibration keeping the blade cool and reducing blade warp
- Non-stick Perma-Shield Coating reduces gumming, rusting, and corrosion
- Laser-cut blade plate for true cuts 5/8" arbor with diamond knockout
Ideal For: Smooth finish crosscuts in hardwood, softwood, or plywood
Suggested Projects: Remodeling/Demolition, Siding/Decking
Specs:
- Arbor: 5/8"
- Diameter: 6-1/2"
- Hook Angle: 15°
- Kerf: .059"
- Plate: .039"
- Teeth: 40 ATB
- Max RPM: 10000
| Weight(LBS) | 2.000000 |
|---|---|
| Application | Finish / Trim |
| Arbor | 5/8" |
| Diameter | 6-1/2" |
| Thickness | .039" |
| Kerf | .059" |
| Tooth Count | 40 ATB |
| Hook Angle | 15° |
| RPM | 10,000 |
| Request Quote | No |
Write Your Own Review

