Diablo D0660FA Steel Demon 6-1/2" x 60 Tooth Saw Blade for Very Thin Mild Steels
Diablo D0660FA Steel Demon 6-1/2" x 60 Tooth Saw Blade for Very Thin Mild Steels
Diablo's Steel Demon metal cutting saw blades produce fast, accurate cuts in very thin mild steels 12-gauge or thinner. These blades feature Diablo made TiCo Hi-Density Carbide engineered exclusively to deliver up to 40 times longer life when compared to one standard bonded abrasive disc in mild steel applications. Designed with a Triple Chip Grind (TCG), the blade's carbide teeth produce clean, burr-free finishes, virtually eliminating any type of rework. The thin kerf body minimizes material removal and requires less cutting power, delivering fast, clean cuts.
Features:
- Diablo made TiCo Hi-Density Carbide specifically designed for mild steel applications to provide maximum performance, durability and up to 40X longer life
- Durable Triple Chip Grind (TCG) tooth design for clean, burr-free cuts for virtually no rework
- Tri-Metal Shock Resistant Brazing allows metal cutting carbide tips to withstand extreme impact for maximum durability
- Advanced laser cut thin kerf blade for extremely fast, effortless cuts in corded and cordless saws
- Perma-SHIELD® coating resists heat build-up by protecting the blade against gumming and corrosion
- Laser cut arbor reduces vibration and premature wear for accurate blade rotation when in use
- Max RPM: 8000
Specs:
- Arbor: 5/8"
- Diameter: 6-1/2"
- Hook Angle: 0°
- Kerf: .061"
- Plate: .051"
- Teeth: 60 TCG
- Max RPM: 5000
| Weight(LBS) | 2.000000 |
|---|---|
| Application | Very Thin Mild Steels |
| Arbor | 5/8" |
| Diameter | 6-1/2" |
| Thickness | .051" |
| Kerf | .061" |
| Tooth Count | 60 TCG |
| Hook Angle | 0° |
| RPM | 5,000 |
| Request Quote | No |

