Safety Step HD18-12S Heavy Duty Steel Industrial Safety Step - 12"H
This Heavy Duty Steel Industrial Grade Safety Step Stool is ultra-strong, features non-slip Safety Strips and specially designed angled Custom Leg Tips. This Step Stool is perfect for Warehouses, the Factory Floor, or anywhere a Heavy Duty Industrial grade Safety Step Stool is needed. View More
In stock
Product Code
HD18-12S
$102.86
This Heavy Duty Steel Industrial Grade Safety Step Stool is ultra-strong, features non-slip Safety Strips and specially designed angled Custom Leg Tips. This Step Stool is perfect for Warehouses, the Factory Floor, or anywhere a Heavy Duty Industrial grade Safety Step Stool is needed.
Features:
- Unique self-leveling anti tip design
- Durable Steel Construction
- 15"W x 19"L x 12"H
- Non-Slip Safety Strips on platform
- Safety Orange Powder Coat Finish
- Weight 18 lbs.
- Lab tested to 1000 lbs.
| Weight(LBS) | 18.000000 |
|---|---|
| Material | Steel |
| Load Capacity | 1,000 lbs |
| Steps | 1 |
| Max Standing Height | 12" |
| Ladder Top Dimension | 15" x 19" |
| Base Dimensions | N/A |
| Request Quote | No |
Write Your Own Review

