Shurtape 105098 BT 200 Non-Adhesive Woven Barricade Tape - 2in W x 200ft L - Black and Red - 3" Core - Case of 24
Non-adhesive woven barricade tape for marking restricted areas and managing access to work sites by professionals in the safety, construction, utilities, hardware and other industries. Ideal for both indoor and outdoor use, BT 200 resists sagging, even when stretched over long distances, and is engineered with durable woven fibers that can withstand a variety of temperature and environmental conditions. View More
In stock
Product Code
105098-ST-CS
$205.71
Non-adhesive woven barricade tape for marking restricted areas and managing access to work sites by professionals in the safety, construction, utilities, hardware and other industries. Ideal for both indoor and outdoor use, BT 200 resists sagging, even when stretched over long distances, and is engineered with durable woven fibers that can withstand a variety of temperature and environmental conditions.
Features:
- General purpose grade woven barricade tape
- Resists sagging, even when stretched over long distances
- Resistant to moisture and humidity
- Durable woven fibers can withstand cold and hot temperatures
- Reusable
Construction:
- Backing: Polypropylene fibers
- Adhesive: None
- Liner: None
| Weight(LBS) | 50.000000 |
|---|---|
| Sold as | Case |
| Rolls per Case | 24 |
| Color | Black/Red |
| Core Size | 3" |
| Roll Width | 2" |
| Roll Length | 200' |
| Thickness | 27 mils |
| Liner | N/A |
| Thickness w/ Liner | N/A |
| Backing | Polypropylene fibers |
| Adhesive | None |
| Adhesion to Stainless | N/A |
| Tensile Strength | 500 lbs/in width |
| Elongation | 35% |
| Temp Range | 50 F - 150 F |
| Standards | N/A |
| Request Quote | No |
Write Your Own Review

