Weather Guard 170-5-01 - 46-3/4" Pork Chop Truck Box - Aluminum - Standard - Driver Side - Black
Pork Chop Boxes make use of otherwise unutilized truck bed space above and behind the wheel wells. The Model 170-5-01 driver side aluminum Pork Chop Box features a diamond plate pattern with Black ARMOR-TUF® Powder Coat finish that ensures years of dependability and has a storage capacity of 2.1 cu ft. Great for storing small parts and hand tools for quick, easy access. View More
In stock
Product Code
170-5-01
$743.00
Pork Chop Boxes make use of otherwise unutilized truck bed space above and behind the wheel wells. The Model 170-5-01 driver side aluminum Pork Chop Box features a diamond plate pattern with Black ARMOR-TUF® Powder Coat finish that ensures years of dependability and has a storage capacity of 2.1 cu ft. Great for storing small parts and hand tools for quick, easy access.
Features:
- Black ARMOR-TUF® Powder Coat finish ensures years of dependability
- Limited lifetime warranty ensures unparalleled quality
- Fits all Full-Size pickups with 8 ft beds
- Can be used with some truck bed caps due to the low profile design
- Tamper-resistant, retracting EXTREME PROTECTION® Lock helps protect against break-ins Includes two keys
- 90 degree cover opening for easy access
- Full weather seal protects against the elements
| Weight(LBS) | 36.000000 |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Finish | Black |
| Toolbox Type | Pork Chop |
| Overall Length | 46-3/4" |
| Overall Depth | 9-1/4" |
| Overall Height | 19-1/2" |
| Request Quote | No |
Write Your Own Review

