Weather Guard 664-52-01 - 62" All Purpose Chest Box - Aluminum - Full-Size - Standard - Textured Matte Black
Maximize your visibility. All-Purpose Chests sit below the bedrail, accommodating tonneau covers and lids. An angled body design allows the chest to fit in fifth-wheel trailer configurations. The cover opens to 90° for maximum access using a unique offset hinge design that still allows installation flush against the truck cab. Built of black diamond plate aluminum. View More
In stock
Product Code
664-52-01
$978.00
Maximize your visibility. All-Purpose Chests sit below the bedrail, accommodating tonneau covers and lids. An angled body design allows the chest to fit in fifth-wheel trailer configurations. The cover opens to 90° for maximum access using a unique offset hinge design that still allows installation flush against the truck cab. Built of black diamond plate aluminum.
ALL PURPOSE CHESTS KEY FEATURES- EXTREME PROTECTION® Lock - tamper-resistant retracting lockhelps protect against break-ins
- 90° Cover opening for easy access
- Automotive-style rotary latch features smooth "one-touch" opening
- Unique offset hinges allows chest to lie flat against truck
- Full weather seal protects against the elements
- Limited Lifetime Warranty for peace of mind
| Weight(LBS) | 57.000000 |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Finish | Textured Matte Black |
| Toolbox Type | All Purpose Chest |
| Overall Length | 62" |
| Overall Depth | 20-1/4" |
| Overall Height | 19-1/4" |
| A | 62" |
| B | 20-1/4" |
| C | 19-1/4" |
| D | 58 1/4" |
| E | 17" |
| F | N/A |
| G | N/A |
| Request Quote | No |
Write Your Own Review

