Diablo D1244X 12" x 44 Tooth General Purpose Wood Saw Blade
Diablo D1244X 12" x 44 Tooth General Purpose Wood Saw Blade
Diablo's general purpose blade is ideal for cutting oak, pine, plywood, pressure treated lumber and beams. An excellent choice for table & miter saws, Diablo's blade leaves a smooth cut in a variety of applications, reducing the need to change blades between tasks. Use it for rip cuts with a smoother finish than dedicated ripping blades, or make quality crosscuts in solid wood or plywood. Great for both sliding and "chop" style miter saws as well as table saws.
Features:
- TiCo™ Hi-Density carbide specifically designed for each application to increase performance
- Perma-SHIELD® Non-stick Coating protects from heat, gumming, & corrosion
- Super thin laser cut kerf for fast, durable, and clean cuts
- Tri-metal shock resistant brazing allows carbide tips to withstand extreme impact for maximum durability
- Hardened Steel Body – warrants a longer life and sharper cutting edge.
Ideal For: High quality general purpose crosscuts & rip cuts in wood, plywood and OSB
Suggested Projects: Remodeling/Demolition
Specs:
- Arbor: 1"
- Diameter: 12"
- Hook Angle: 15°
- Kerf: .098"
- Plate: .071mm
- Teeth: 44 ATB
- Max RPM: 5000
| Weight(LBS) | 2.000000 |
|---|---|
| Application | General Purpose Wood |
| Arbor | 1" |
| Diameter | 12" |
| Thickness | .071" |
| Kerf | .098" |
| Tooth Count | 44 ATB |
| Hook Angle | 15° |
| RPM | 5,000 |
| Request Quote | No |

