Safety Step XLA-09C-G Aluminum Extra Large Adjustable Folding Safety Step - 7" to 8-1/2"H - Granite
Legs adjust individually resulting in the ability to LEVEL Unlevel Ground. Folding adjustable height Safety Step adjusts to 4 separate heights ranging from 7" to 8-1/2" View More
In stock
Product Code
XLA-09C-G
$194.29
Steps Compression Tested in Accordance to ANSI A14.2, guaranteed to Exceed 1,000 lbs in Weight Capacity. All Steps Feature Anti-tip Design With Anti-Slip Surface and Durable Steel Reinforced Rubber Feet Prevent Step From Sliding. 100% Quality Inspected in Our Ohio and Virginia Warehouses. Industry Leading 2 Year Manufacturer's Warranty.
Features:
- Designed for non-industrial use, see IC series steps for industrial enviroments
- Legs adjust individually resulting in the ability to LEVEL Unlevel Ground
- Folding adjustable height Safety Step adjusts to 4 separate heights ranging from 7" to 8-1/2"
- Height adjustment in 1/2" increments
- Durable, all-aluminum welded construction, lab tested to hold 1,000 lbs
- Folds to 4" and lightweight for ease of mobility and storage
- Unique Granite powder coat finish prevents rust
- Anti-tip design, prevents adjustable step from tipping during normal use
- Rugged custom rubber leg tips, non-slip strips and Extra Large 16"x24" platform
| Weight(LBS) | 10.000000 |
|---|---|
| Description | Granite |
| Material | Aluminum |
| Load Capacity | 1,000 lbs |
| Steps | 1 |
| Max Standing Height | 8" |
| Ladder Top Dimension | 16" x 24" |
| Base Dimensions | N/A |
| Request Quote | No |
Write Your Own Review

