Vestil DCC-2860-10 Steel Heavy-Duty Cradle Cart with Phenolic Casters and 10,000 lbs Capacity
Move and store pipe, channel, bar stock, barrels, or drums with these Heavy-Duty Cradle Carts. A large open design that makes loading and unloading by fork trucks and slings easy. All welded construction. Wheels are mounted in a diamond pattern to allow the truck to tilt when going over thresholds and turnabout on its own center. The 10,000 pound carts roll on (2) rigid steel and (2) swivel phenolic casters. Powder coat finish standard on steel cart. View More
Out of stock
Product Code
DCC-2860-10
$1,084.34
Move and store pipe, channel, bar stock, barrels, or drums with these Heavy-Duty Cradle Carts. A large open design that makes loading and unloading by fork trucks and slings easy. All welded construction. Wheels are mounted in a diamond pattern to allow the truck to tilt when going over thresholds and turnabout on its own center. The 10,000 pound carts roll on (2) rigid steel and (2) swivel phenolic casters. Powder coat finish standard on steel cart.
| Weight(LBS) | 383.000000 |
|---|---|
| Width | 31-1/2" |
| Depth | 63-1/16" |
| Platform Height | 32-3/8" |
| Casters | Phenolic |
| Material | Steel |
| Capacity | 10,000 lbs |
| Request Quote | No |
Write Your Own Review

