Vestil DCC-80 Steel Heavy-Duty Cradle Cart with Glass Filled Nylon Casters and 4000 lbs Capacity
Move and store pipe, channel, bar stock, barrels, or drums with these Heavy-Duty Cradle Carts. A large open design that makes loading and unloading by fork trucks and slings easy. All welded construction. Wheels are mounted in a diamond pattern to allow the truck to tilt when going over thresholds and turnabout on its own center. DCC-80 rolls on four (4) swivel glass filled nylon Casters View More
In stock
Product Code
DCC-80
$425.92
Move and store pipe, channel, bar stock, barrels, or drums with these Heavy-Duty Cradle Carts. A large open design that makes loading and unloading by fork trucks and slings easy. All welded construction. Wheels are mounted in a diamond pattern to allow the truck to tilt when going over thresholds and turnabout on its own center. DCC-80 rolls on four (4) swivel glass filled nylon Casters
| Weight(LBS) | 140.000000 |
|---|---|
| Width | 30-3/8" |
| Depth | 30-2/3" |
| Platform Height | 26-1/8" |
| Casters | Glass Filled Nylon |
| Material | Steel |
| Capacity | 4000 lbs |
| Request Quote | No |
Write Your Own Review

