Weather Guard 684-5-01 - 62" All Purpose Chest Box - Aluminum - Full-Size Extra Wide - Black
Maximize your visibility. All-Purpose Chests sit below the bed rail, accommodating tonneau covers and lids. An angled body design allows the chest to fit in fifth-wheel trailer configurations. The cover opens to 90° for maximum access using a unique offset hinge design that still allows installation flush against the truck cab. Built of black diamond plate aluminum. View More
In stock
Product Code
684-5-01
$1,214.00
Maximize your visibility. All-Purpose Chests sit below the bed rail, accommodating tonneau covers and lids. An angled body design allows the chest to fit in fifth-wheel trailer configurations. The cover opens to 90° for maximum access using a unique offset hinge design that still allows installation flush against the truck cab. Built of black diamond plate aluminum.
ALL PURPOSE CHESTS KEY FEATURES
- EXTREME PROTECTION® Lock - tamper-resistant retracting lock helps protect against break-ins
- 90° Cover opening for easy access
- Automotive-style rotary latch features smooth "one-touch" opening
- Unique offset hinges allows chest to lie flat against truck
- Full weather seal protects against the elements
- Limited Lifetime Warranty for peace of mind
| Weight(LBS) | 71.000000 |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Finish | Black |
| Toolbox Type | All Purpose Chest |
| Overall Length | 62" |
| Overall Depth | 27-1/4" |
| Overall Height | 19-1/4" |
| A | 62" |
| B | 27-1/4" |
| C | 19-1/4" |
| D | 58 1/4" |
| E | 27" |
| F | N/A |
| G | N/A |
| Request Quote | No |
Write Your Own Review

